Helpdesk


Pomoc

Internet

Gdy nie działa internet światłowodowy

 1. Sprawdź czy wszystkie zamontowane urządzenia są podłączone do prądu. Czasami potrafią się zawieszać, w czym pomoże odłączenie go od kontaktu na 3 min.
 2. Jeśli nie pomogło zrestartowanie urządzeń sprawdź czy na modemie (Raiscome / Extralink) lampka PON świeci się na zielono. Jeśli nie, należy sprawdzić czy żaden z kabli prowadzących od przełącznicy do modemu nie uległ zagięciu lub załamaniu… jeśli tak się stało wyprostuj go i sprawdź czy lampka PON zaświeciła się na zielono. Jeśli dalej będzie kolor czerwony należy skontaktować się z nami, aby zgłosić problem.
 3. Jeśli lampka PON świeci na zielono znaczy, że sygnał światłowodowy dociera – zatem przyczyny należy szukać w innym urządzeniu. Po pierwsze należy powyłączać wszystkie programy do ściągania, programy antywirusowe i firewalle. Jeśli zamontowany jest router Wi-Fi należy sprawdzić czy karta sieci bezprzewodowej jest włączona (czy w prawym dolnym rogu komputera nie ma symbolu czerwonego krzyżyka). Jeśli taki symbol jest, należy włączyć kartę odpowiednią kombinacja klawiszy lub fizycznym włącznikiem w laptopie. Jeśli internetu dalej nie ma, należy sprawdzić router. Zobacz czy wszystkie lampki się na nim świecą, jeśli tak wtedy podłącz kabel sieciowy RJ ,wychodzący z modemu do portu WAN w routerze, bezpośrednio do komputera. Jeśli działa zlokalizowaliśmy źródło problemu czyli router. Jeśli nie działa, skontaktuj się z nami.
 4. Należy sprawdzić czy połączenie lokalne jest włączone oraz czy adresy ip przydzielane są poprawnie. Aby to sprawdzić należy otworzyć następująco następująco :
  Centrum Sieci i Udostępniania> Połączenia: połączenie lokalne> Szczegóły…
 5. Jeśli Internet nie działa tylko na jednym z wielu komputerów w domu wówczas przyczyna problemu tkwi w komputerze i należy oddać go do serwisu lub wezwać na miejsce informatyka.

Gdy nie działa internet radiowy

 1. Sprawdź czy wszystkie zamontowane urządzenia podłączone są do prądu. Najważniejsza jest mała skrzyneczka,bądź zwykły zasilacz z przejściówką, zasilająca antenę na dachu. Sprawdź czy świeci się na niej zielona lampka (jeżeli model taką posiada). Upewnij się, że wszystkie kable wpięte są prawidłowo zarówno do zasilacza jak i do komputera. Czasem zdarza się, że urządzenia się zawieszają – na wszelki wypadek wyłącz je z prądu na minimum 3 minuty i włącz ponownie.
 2. Jeśli lampka na zasilaczu świeci na zielono znaczy, że urządzenie działa – zatem przyczyny należy szukać w innym urządzeniu. Po pierwsze należy powyłączać wszystkie programy do ściągania, programy antywirusowe i firewalle. Jeśli zamontowany jest router Wi-Fi należy sprawdzić czy karta sieci bezprzewodowej jest włączona (czy w prawym dolnym rogu komputera nie ma symbolu czerwonego krzyżyka).
 3. Jeśli taki symbol jest, należy włączyć kartę odpowiednią kombinacja klawiszy lub fizycznym włącznikiem w laptopie. Jeśli internetu dalej nie ma, należy sprawdzić router. Zobacz czy wszystkie lampki się na nim świecą, jeśli tak wtedy podłącz kabel sieciowy RJ ,wychodzący z zasilacza bądź przejściówki, do portu WAN w routerze, bezpośrednio do komputera. Jeśli działa zlokalizowaliśmy źródło problemu czyli router. Jeśli nie działa, skontaktuj się z nami.
 4. Należy sprawdzić czy połączenie lokalne jest włączone oraz czy adresy ip przydzielane są poprawnie. Aby to sprawdzić należy otworzyć następująco następująco :
  Centrum Sieci i Udostępniania> Połączenia: połączenie lokalne> Szczegóły…
 5. Jeśli Internet nie działa tylko na jednym z wielu komputerów w domu wówczas przyczyna problemu tkwi w komputerze i należy oddać go do serwisu lub wezwać na miejsce informatyka.

Instalacja internetu światłowodowego

Krok 1 – doprowadzenie kabla światłowodowego od najbliższego słupa telekomunikacyjnego lub elektrycznego do domu klienta

Najpierw doprowadzamy do domu klienta kabel światłowodowy. Zazwyczaj odbywa się to poprzez zamocowanie haka na ścianie budynku a następnie przeciągnięcie kabla światłowodowego od najbliższego słupa do domu klienta. Nasza firma nie zajmuje się wykonywaniem prac ziemnych czyli np. prowadzeniem kabla światłowodowego pod ziemią tak aby był on niewidoczny. Służymy radą jednak takie prace pozostają w gestii klienta.

Krok 2 – spawy światłowodowe

Kabel światłowodowy w domu zakończony jest małą przełącznicą gdzie wykonane są spawy światłowodowe.

Przełącznica

Krok 3 – Konwertowanie sygnału optycznego na sygnał komputerowy

Z przełącznicy takiej krótkim patchcordem światłowodowym podłączane jest urządzenie konwertujące sygnał optyczny na sygnał komputerowy.

patchcord

Następnie kablem typu skrętka doprowadzany jest sygnał do komputera za pomocą takiego urządzenia:

Raisecom

WiFi w domu?

Podobnie jak w przypadku instalacji radiowej również i tutaj możliwe jest zamontowanie routera wifi aby bezprzewodowo łączyć się z Internetem. Pamiętać należy jednak o tym, że karty wifi montowane w urządzeniach przenośnych pozwalają obsłużyć przy bardzo sprzyjających warunkach do 20Mbs. Zatem pełna prędkość Internetu nie będzie wykorzystana gdyz nie pozwoli na to sprzęt bezprzewodowy.

Zasieg routera

Telewizja cyfrowa w pakiecie z internetem światłowodowym?

Jeśli chciałbyś zamontować przy okazji usługę telewizji cyfrowej wówczas montujemy nod optyczny konwertujący sygnał optyczny na sygnał RF kompatybilny z każdym telewizorem posiadającym wbudowany tuner DVB-T MPEG2.

Nod optyczny wyglądający jak zasilacz

Jeśli telewizor takiego tunera nie posiada wtedy technik podłącza dekoder dvb-t.

Telewizja cyfrowa drogą światłowodową.

Instalacja internetu radiowego

Sieć Konstancinnet i klienta

Krok 1 – zamontowanie anteny wraz z puszką na budynku

Instalacja Internetu radiowego polega na powieszeniu anteny wraz z puszką, w której znajduje się urządzenie odbiorcze na najwyższym punkcie budynku. Zazwyczaj jest to komin do którego montowana jest fajka.

Antena z puszką

Krok 2 – doprowadzenie anteny do komputera

Od anteny prowadzony jest możliwie najprostszą drogą kabel internetowy tzw skrętka (4 pary przewodów) o średnicy około 6mm do komputera.

Kabel typu skrętka - z czterema odnogami.

Kabel zakańczany jest końcówką RJ45 która wpinana jest do zasilacza a z niego do komputera. POE – power over Ethernet – w tą końcówka wpinamy kabel schodzący z dachu. LAN – tutaj wpinamy kabel, który biegnie do komputera.

Końcówki do kablaZasilacz

Nie jest konieczna żadna konfiguracja Internetu w komputerze klienta. Wystarczy wpiąć kabelek, komputer pobierze adres ip automatycznie i można cieszyć się zasobami Internetu.

WiFi w domu?

Na Twoje życzenie nasi technicy montują routery bezprzewodowe dzięki czemu klient ma możliwośc korzystania z bezprzewodowej łączności internetowej w obrębie własnego domu. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie w przypadku komputerów przenośnych, smartfonów i innych urządzeń korzystających z WiFi.

Zasieg routera

Jak poprawnie skonfigurować router

 1. Po pierwsze należy podłączyć router zasilaczem do prądu a następnie połączyć go z naszymi urządzeniami, tj. komputerem i modemem, za pomocą kabla sieciowego. Kabel typu RJ należy podłączyć od modemu do naszego routera, w port WAN, a drugi z wejścia LAN1 do gniazdka od Internetu w komputerze.
 2. Następnie adres IPv4 naszego routera musimy wpisać w przeglądarce by połączyć się z urządzeniem. Adres ten znajduje się w instrukcji bądź na spodzie routera. Jeśli nie mamy instrukcji, a na spodzie nie ma podanego adresu, możemy znaleźć go ręcznie. W wyszukiwarce plików i programów w „Menu Start” należy wpisać cmd.exe i uruchomić wiersz poleceń. Potem wpisać kod „ipconfig” i kliknąć enter. Pojawią nam się parametry naszego łącza. Adres IP „Bramy podsieci” jest naszym adresem IP routera.
 3. Po wpisaniu adresu IP wyskoczy nam okienko logowania. Zazwyczaj jest login: admin i hasło: admin, ale dane te powinny być podane na spodzie urządzenia bądź w instrukcji obsługi.
 4. Następnie klikamy zakładkę „Szybka konfiguracja” / „Quick setup” i następująco:
  • W zakładce „Wybierz typ połączenia WAN” wybieramy opcję „IP Dynamiczne”
  • Następnie zostanie nam zadane pytanie wobec MAC (fizycznego) adresu naszego urządzenia. Klikamy wtedy opcję „Skopiuj adres MAC”
  • Następnie musimy nadać nazwę i hasło naszej sieci WiFi. W routerach nowszego typu możemy mieć podzielenie na sieć 2.4 Ghz i 5 Ghz. Są to częstotliwości nadawania routera, gdzie 2,4 Ghz nadaje słabiej ale w większym obszarze, a 5 Ghz ma mniejszy zasięg ale nawet 2 razy mocniejsze łącze.
  • Po przejściu dalej pokażą się nam podsumowanie ustawień naszego routera. Klikamy wtedy „Zapisz”/ ”Save” a następnie „Zakończ” / „ Finish”.

I w ten oto sposób skonfigurowany został nasz router WiFi.

W razie jakichkolwiek problemów bądź pytań związanych z konfiguracją, prosimy o kontakt z naszym biurem.

Telefon

Gdy nie działa telefon stacjonarny

 1. Często, gdy telefon nie działa przyczyną jest brak internetu – sprawdź  gdy nie działa Internet radiowylub światłowodowy.
 2. Sprawdź czy telefon jest podłączony do prądu i bramki VoIP. Jeśli wszystko jest poprawnie podłączone a telefon dalej nie działa, odłącz urządzenia od prądu na 3 min.
 3. Sprawdź czy w aparacie telefonicznym ustawione jest wybieranie tonowe oraz czy łączy się z siecią.
 4. Jeśli jest taka możliwość przetestuj działanie telefonu na innym aparacie telefonicznym. Zwyczajnie wykonaj połączenie wychodzące z niedziałającego telefonu na działający i odwrotnie.
 5. Jeśli po wykonaniu wszystkich czynności telefon nie działaskontaktuj się z nami.

Telewizja

Jak wyszukać kanały DVB-T

 1. Na pilocie naszego telewizora / dekodera wciskamy przycisk „MENU”.
 2. Wybieramy ustawienia kanałów. Zazwyczaj jest to trzecia ikonka o symbolu anteny satelitarnej.
 3. Wybieramy automatyczne programowanie / skanowanie.
 4. Jako źródło sygnału antenowego wybieramy opcję „Naziemne”.
 5. Jako źródło kanałów wybieramy „ Cyfrowe i Analogowe” bądź samo „Cyfrowe”
 6. Potwierdzamy wyszukiwanie poprzez wciśnięcie przycisku „Szukaj” bądź „Rozpocznij skanowanie”

  Ważne żeby nie przerywać skanowania w trakcie, gdyż anuluje to całą operację.


  Aktualnie kanały powinny być w trakcie wyszukiwania i po zakończeniu skanowania
  wszystkie powinny być dostępne. Jeśli jest inaczej, skontaktuj się z nami.